Kiedy spółka nie odliczy strat zagranicznego zakładu
Ograniczenie odliczenia przez spółkę strat ponoszonych przez jej zagraniczny zakład narusza swobodę przedsiębiorczości
Może więc wchodzić w grę tylko wówczas, gdy jest uzasadnione, tzn. jest proporcjonalne, gwarantuje spójność systemu podatkowego państwa siedziby spółki macierzystej i odzwierciedla rozdział praw podatkowych wynikający z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowanej w danej sprawie.
Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 23 października 2008 r. w sprawie Krankenheim Ruhesitz am Wannsee-Seniorenheimstatt GmbH (C-157/07).
Jest to już kolejny (po np. C-414/06, Lidl Belgium) wyrok Trybunału, w którym potwierdził on tę zasadę.
Niemieckie i austriackie przepisy
Sprawa dotyczyła niemieckiej spółki z o.o., która w latach 1982 – 1994 posiadała zakład w Austrii. Do końca 1990 r. zakład ponosił straty (w wysokości ok. 2,5 mln DEM), natomiast od 1991 do 1994 r. wygenerował zyski w wysokości ok. 1,2 mln DEM. Potem został sprzedany.
Zgodnie z niemiecko-austriacką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osiągane przez austriacki zakład podlegały opodatkowaniu jedynie w Austrii i były wyłączone z podstawy opodatkowania w Niemczech. Mimo to, według wewnętrznego prawa Niemiec, niemiecka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta