Gdy pracodawca zwraca za rachunek z restauracji, nie nalicza podatku
Czy zwrot pracownikowi kosztów wyżywienia w podróży służbowej, w kwotach przekraczających wartość przysługujących diet, jest opodatkowany PIT?
Choć organy podatkowe odpowiadają twierdząco na to pytanie, moim zdaniem nie mają racji.
Pracodawcy często zapewniają pracownikom całodzienne wyżywienie w podróży służbowej. Takie wydatki rozliczane są w ramach kosztów delegacji, na podstawie faktur wystawionych imiennie na pracownika bądź bezpośrednio na pracodawcę.
Wydatki wyższe od diety
Zazwyczaj kwota wydatków za całodzienne wyżywienie pracownika jest wyższa od kwoty diety, która by mu przysługiwała na podstawie przepisów o krajowej podróży służbowej. Pracodawcy mają więc wątpliwości, czy różnica między rzeczywistymi kosztami wyżywienia zwróconymi pracownikowi a kwotą ewentualnie przysługującej mu diety, określonej w odrębnych przepisach, jest zwolniona z PIT.
Według organów podatkowych ta nadwyżka powinna być opodatkowana. Takie stanowisko zajęły np. Izba Skarbowa w Gdańsku w interpretacji z 27 stycznia 2005 r. (BI/005-0905/04) a także Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu w interpretacji z 31 stycznia 2005 r. (PD-I/415-104/13/04). W tym ostatnim piśmie czytamy: „koszty noclegów w hotelu udokumentowane fakturą zwolnione są od opodatkowania w pełnej wysokości, natomiast kwota nadwyżki ponad dietę za wyżywienie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.
Zwolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta