Postaw na gwiazdę
Finansowanie rozwoju utalentowanych muzyków, malarzy czy sportowców może się okazać bardzo opłacalne, choć niepozbawione ryzyka
– Do 2014 roku chcemy przeznaczyć 20 mld zł na inwestycje w kapitał ludzki – zapowiedział w październiku ubiegłego roku premier Donald Tusk. Był to komentarz do raportu o kapitale intelektualnym, przygotowanego przez zespół doradców strategicznych pod kierownictwem Michała Boniego. Według rekomendacji ekspertów niezbędne jest m.in. podniesienie efektywności systemu edukacji ukierunkowanego na potrzeby rynku pracy, współpraca świata nauki, biznesu i kultury.
Tak wygląda problem inwestycji w kapitał ludzki w skali makro. A co z bezpośrednimi inwestycjami w ludzi, w przejawiane przez nich talenty?
W Polsce rynek ten dopiero kiełkuje. Liczne przykłady z Europy Zachodniej i USA dowodzą, że angażując pieniądze w rozwój osób obdarzonych ponadprzeciętnymi zdolnościami, można uzyskać rekordowe stopy wzrostu. Wielkie i małe firmy wydają środki swoich udziałowców na współpracę ze szkołami wyższymi, co pozwala im wyławiać dobrych kandydatów na pracowników.
Interesujące są też różne formy inwestowania w utalentowanych muzyków, malarzy lub sportowców. Niedawno New World Alternative Investments przedstawiał innowacyjną w naszych warunkach formę lokowania pieniędzy, czyli właśnie inwestowanie w talenty. Pierwszy projekt to inwestycja w talent Karola Basza, wschodzącej gwiazdy wyścigów samochodowych. Młody sportowiec od kilku lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta