Rodzice mogą stracić posady w trakcie redukcji masowych
Wymówienia nie dostanie pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który złożył wniosek o czasowe obniżenie etatu. Ale ta ochrona nie działa przy zwolnieniach grupowych, likwidacji pracodawcy i dyscyplinarce podwładnego
W czerwcu 2008 r. pracownica dużej firmy telekomunikacyjnej, która przeprowadza właśnie zwolnienia grupowe, urodziła dziecko. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, będąc na urlopie wypoczynkowym, otrzymała od pracodawcy pisemną informację, że chce z nią rozwiązać umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Jest to tzw. zamiar wypowiedzenia umowy wynikający z ponadzakładowego układu zbiorowego obowiązującego w tej firmie. Czy korzystając z art. 1867 kodeksu pracy, pracownica może teraz złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Czy uchroni ją to przed redukcją przy zwolnieniach grupowych na podstawie art. 1868 k.p.?
Zasadniczo działania pracodawcy związane z rozstaniem z załogą przy zwolnieniach grupowych zależą od tego, jak długo nieobecna jest pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Ponieważ taka informacja nie wynika z pytania, musimy na nie odpowiedzieć uwzględniając różne warianty.
Ile na urlopie
Jeśli absencja trwa krócej niż trzy miesiące, zarówno przy masowym, jak i pojedynczym trybie zwolnień grupowych wypowiedzenie umowy o pracę jest niedopuszczalne. Przesądza o tym art. 5 § 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta