Kiedy szef zapłaci rentę wyrównawczą
Jeśli wykonując zadania, podwładny dozna rozstroju zdrowia albo uszkodzenia ciała, to pracodawca odpowie za taki stan rzeczy, o ile pracownik wystąpi z odpowiednim roszczeniem
Chodzi o przyznanie renty, która ma na celu wyrównanie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym, która ma na celu zrekompensować brak możliwości uzyskania dochodów ze względu na utratę bądź ograniczenie zdolności do pracy.
Warunki wypłaty
Renta jest zasądzana przez sąd w przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, o ile spełnione są przesłanki określone w art. 444 § 2 kodeksu cywilnego.
Dotyczy to sytuacji, gdy u poszkodowanego pracownika nastąpiła całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej, czyli utrata dochodów z pracy, uległy zwiększeniu jego potrzeby lub zmniejszyły się jego widoki powodzenia na przyszłość. Zwiększenie się potrzeb ma charakter szkody przyszłej, która przejawia się w stale powtarzających się wydatkach na ich zaspokojenie, np. ze względu na konieczność poddania się zabiegom rehabilitacyjnym.
Nie jest przy tym konieczne dla przyznania renty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta