Obie strony projektu muszą być odpowiedzialne
W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego obie strony zawartego porozumienia powinny być odpowiedzialne za sukces zawartego porozumienia. Obie powinny też ponosić związane z tym ryzyko
Jako ryzyko projektowe należy rozumieć sytuację, kiedy dochodzi do rozbieżności między założonymi celami a faktycznym stanem realizacji projektu.
Optymalny podział
Sprawiedliwy podział ryzyka jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących efektywność całego projektu. Przy tym ważne jest, aby ryzykiem dodatkowych dochodów czy wydatków obarczyć tę stronę projektu, która ma największą możliwość zarządzania nim przy danych kosztach.
Celem optymalnego podziału ryzyka powinna być chęć osiągnięcia jak największej wartości dodanej, a nie maksymalizacja możliwości jego przeniesienia i pozbycia się. W przypadku nieuzasadnionego transferu ryzyka na sektor prywatny może prowadzić to do wyższych kosztów związanych z jego ewentualną amortyzacją przez firmę prywatną, co mogłoby znowu negatywnie wpłynąć na rentowność projektu, a w dalszej perspektywie doprowadzić do niebezpieczeństwa, że to właśnie podmiot publiczny będzie zmuszony do poniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta