Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze są coraz droższe

04 marca 2009 | Ekonomia | Elżbieta Glapiak
Rezerwy walutowe większości państw nie wystarczają, aby  spłacić ich krótkoterminowe zadłużenie. Ekonomiści ostrzegają, że niektóre z nich mogą mieć problem z pozyskaniem środków.
źródło: Rzeczpospolita
Rezerwy walutowe większości państw nie wystarczają, aby spłacić ich krótkoterminowe zadłużenie. Ekonomiści ostrzegają, że niektóre z nich mogą mieć problem z pozyskaniem środków.

Polska i nasze firmy potrzebują w tym roku na spłatę długów 70 mld dolarów. To blisko jedna szósta zapotrzebowania krajów regionu, ale nie powinniśmy mieć problemu z pozyskaniem tej sumy

Kraje i firmy Europy Wschodniej tylko w tym roku potrzebują ponad 400 mld dol., aby spłacić swoje krótkoterminowe zadłużenie (w tym 70 mld dol. przypada na Polskę). Kolejne 1,5 bln dol. potrzebowałyby, aby pokryć długoterminowe długi. Takie wyliczenia przedstawił w swym raporcie szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS. Zdaniem analityków większość krajów nie posiada tak dużych rezerw, aby bez problemów spłacić pożyczki.

400 mld dol. będą w tym roku potrzebowały kraje i firmy naszego regionu, by spłacić krótkoterminowe długi

We wtorek Joaquin Almunia, komisarz UE ds. monetarnych zapowiedział, że jest sposób na to, by w ramach strefy euro pomagać jej członkom, zanim zaczną oni szukać pomocy w MFW, ale że musi on pozostać utajniony. UE nie ma oficjalnego narzędzia, które umożliwiałoby taką pomoc.

Wsparcie MFW?

Eksperci banku UBS sytuację gospodarczą Polski oceniają jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8258

Spis treści
Zamów abonament