Jeśli wyjazd jest firmowy, wydatki zaliczamy do kosztów
W interesach możemy pojechać w góry i nad morze. Jeśli wykażemy, że podczas eskapady załatwialiśmy sprawy zawodowe, urząd skarbowy nie powinien zakwestionować jej kosztów
W czasie kontroli przyda się każdy dokument potwierdzający, że wyprawa miała służbowy charakter. Nie tylko faktury i bilety, ale także protokoły, programy spotkań, oferty, notatki, korespondencja mejlowa.
Zawodowego celu podróży nie dyskwalifikuje nawet fiasko negocjacji z kontrahentem. Trzeba tylko udowodnić, że faktycznie do nich doszło.
Nie można natomiast zaliczać do kosztów wydatków, które nie wiążą się z wykonywaniem zadań firmowych. W razie sporu z fiskusem nie wystarczy wskazać celu wyjazdu, trzeba jeszcze mieć dowody, które go potwierdzają. Jeśli ich nie mamy, urząd wyrzuci wydatki z kosztów, a sąd przyzna mu rację.
Gdy podróżuje pracownik...
Jeśli służbowo wyjeżdża pracownik, firma powinna mu zwrócić koszty podróży. Przede wszystkim przejazdu i noclegu. Nalicza też dietę za wyżywienie. Szef może nam zrekompensować także inne wydatki, np. opłaty za wstęp na targi i konferencje, za parking i przejazd autostradą.
Wydatki te są kosztem podatkowym firmy oczywiście pod warunkiem, że są związane z załatwianiem spraw zawodowych. Nawet wtedy, gdy przekraczają limity określone w rozporządzeniach ministra pracy i polityki społecznej dotyczących krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Wyjątek dotyczy wydatków na używanie samochodu osobowego (który nie jest środkiem trwałym pracodawcy)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta