Kiedy maszyny i urządzenia będą dla fiskusa nieruchomością
Organy podatkowe żądają podatku od nieruchomości od maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a posadowionych na różnego rodzaju fundamentach. Nie można się jednak automatycznie na to godzić
Skąd problem? Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) posługuje się pojęciami takimi jak „budynek” i „budowla”. Definicje te wiąże jednak z regulacjami zawartymi w prawie budowlanym. To zaś skutkuje wątpliwościami związanymi z interpretacją pojęć występujących na gruncie podatku od nieruchomości (sprowadzają się one najczęściej do ustalenia, czy dany obiekt będzie objęty tym podatkiem).
Definicje pojęć
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 upol budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W zakresie pojęć „obiekt budowlany” oraz „urządzenie budowlane” ustawa odsyła do regulacji zawartych w prawie budowlanym. Zgodnie z nim obiektem budowlanym jest:
- budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
- budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
- obiekt małej architektury.
Z kolei budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.
Ustawodawca mało precyzyjnie sformułował te pojęcia – określając, co stanowi obiekt budowlany, wprowadza pojęcie budowli, przy definiowaniu której z powrotem odsyła do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta