Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa o Polonii

01 kwietnia 2009 | Bezkresy Rzeczypospolitej | Piotr Kościński
źródło: Fotorzepa

Rozmowa z Maciejem Płażyńskim, prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska

RZ: Dlaczego powinniśmy interesować się Polonią?

Maciej Płażyński: Polska to nie tylko określone terytorium. Polska to też naród z własną historią i tożsamością. W takim znaczeniu nasza spuścizna jest o wiele większa niż określona obszarem obecnej Rzeczypospolitej. O tej spuściźnie trzeba pamiętać, powinna być ona elementem naszej debaty publicznej. Nasi rodacy, zarówno ci, których historia pozostawiła na wschód od dzisiejszych granic Polski, jak i ci rozsiani po świecie wraz z nami tworzą naród polski. Bez nich jesteśmy niepełnym bytem. Musimy o tym przypominać społeczeństwu. Kresy w sensie duchowym, nie geograficznym, to nie tylko folklor i sentymentalne wspomnienia, to nadal jest i musi pozostać część naszej kultury, świadomości narodowej, to część naszej ojczyzny.

Chodzi nam również o Polonię świata. O wielką emigrację z przełomu wieków, emigrację wojenną, solidarnościową, ale i o najnowszą emigrację – młodych Polaków, którzy dotarli do Anglii i Irlandii i wielu innych państw zachodnich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8282

Spis treści
Zamów abonament