Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem nie zastosujesz kar umownych

01 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Dając kilku podwładnym pod opiekę np. zakładowe samochody, komputery czy inne przedmioty, nie możesz żądać od nich dodatkowo zapłaty kary na wypadek wyrządzenia przez nich szkody. Taki zapis w umowie byłby sprzeczny z przepisami i przez to nieważny

Czym są kary umowne? Ogólne regulacje ich dotyczące zawierają przepisy kodeksu cywilnego. Są to art. od 483 do 485. Zgodnie z nimi strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej.

Zastrzeżenie w treści umowy odpowiedniej kary posiada szereg zalet, zwłaszcza w porównaniu z ogólnymi zasadami regulującymi odpowiedzialność odszkodowawczą. Przede wszystkim w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez pracownika jego zobowiązania, które objęte było zastrzeżeniem o takiej karze, pracodawcy należy się jej zapłata w wysokości określonej w umowie. Przy czym kara ta przysługuje bez względu na faktyczną wysokość poniesionej przez niego szkody. Nawet jej brak nie zwalnia z obowiązku jej zapłaty.

Pod wzmożoną opieką

Wspólna odpowiedzialność materialna pracowników za powierzone im łącznie mienie powstaje wówczas, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8282

Spis treści
Zamów abonament