Zaufanie do sądów podstawą zaufania do państwa
Wyrażane dzisiaj niezadowolenie z wymiaru sprawiedliwości daje rządowi dobry mandat do wprowadzania nawet daleko idących zmian – uważa doktor prawa, w latach 2005 – 2007 doradca ministra sprawiedliwości
Zgodnie z angielskim powiedzeniem nie wystarczy, że sprawiedliwości staje się zadość. Konieczne jest też, aby ludzie to widzieli. Innymi słowy, ocena poprawności działania wymiaru sprawiedliwości nie może bazować wyłącznie na opinii ekspertów, lecz musi również brać pod uwagę oceny społeczeństwa.
Dlatego fakt, że szeroko rozumiany wymiar sprawiedliwości (to jest sądy i prokuratura) oceniany jest negatywnie, powinien być sygnałem ostrzegawczym i wezwaniem do podjęcia odpowiednich reform.
Według ostatnich badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości negatywną ocenę sądów wyraża 44 proc. respondentów (z tego 17 proc. bardzo negatywną), a 37 proc. pozytywną (z tego 17 proc. bardzo pozytywną).
Jednak już od wielu lat oceny negatywne pracy sądów i prokuratur...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta