Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedno wynagrodzenie to różne kwoty netto

10 kwietnia 2009 | Dobra firma | Renata Majewska

Obowiązujące od 24 stycznia 2009 r. pozwolenie na wyrażanie pensji w angażach pracowniczych w euro utrudniło wyliczenia

Jestem księgową średniej wielkości spółki, w której zarządzie zasiadają na etatach Belg i Francuz. Obydwaj płacą podatki dochodowe w Polsce, gdyż tu stale mieszkają prawie od roku. Umowy o pracę gwarantują im pensje w euro, a wypłatę ich równowartości w złotych. Obliczając ich płace, stosuję kurs średni Narodowego Banku Polskiego z dnia rachunków. Niedawno jeden z nich powiedział, że nieprawidłowo. Czy ma rację? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Prawdopodobnie tak, ponieważ nie zawsze przeliczeń dokonujemy na dzień bieżący. Służbom płacowym przysporzyła ich nowela z 23 października 2008 r. do kodeksu cywilnego i prawa dewizowego (DzU nr 228, poz. 1506), która obowiązuje już blisko trzy miesiące. Dopuściła ona określanie wynagrodzeń w umowach o pracę oraz ich wypłatę w dewizach. W nowym brzmieniu art. 358 k.c. stanowi, że zobowiązanie pieniężne wyrażone w walucie obcej dłużnik może spełnić w polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega środki obce.

Zmiany ucieszyły zagranicznych menedżerów napływających na nasz rynek, który nie mieli zaufania do złotego. Wcześniej bowiem (czyli przed 24 stycznia br.) krępowała ich tzw. zasada walutowości nakazująca, by kontrakty na terenie Polski opiewały na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8290

Spis treści
Zamów abonament