Polak powracający z zagranicy
Nationaltheater Mannheim „Per Du II mit Wolfgang, Arnold & Joseph”
Baletowy wieczór niemieckich tancerzy będzie szczególnie ciekawy dla widzów, bo jego współautorem jest choreograf Robert Glumbek.
Pierwsza wizyta na festiwalu gości z Mannheim ujawni jednak tylko część artystycznych zainteresowań tamtejszego zespołu.
Jak wiele niemieckich teatrów prowadzi on różnorodną działalność, w jego siedzibie oddanej do użytku w 1957 roku można oglądać zarówno spektakle dramatyczne, jak i opery oraz balety. Teatr ten dysponuje trzema salami; największa, muzyczna, mieści 1200 widzów. Dramaty wystawia się w sali liczącej 800 miejsc, jest też sala dla przedstawień dziecięcych.
Tradycja schillerowska
Pierwszy teatr otwarto w Mannheim w 1779 roku i szybko zapisał się on w historii niemieckiej sztuki. W 1782 roku odbyła się tu legendarna premiera „Zbójców” Friedricha Schillera, jednego z najważniejszych dramatów niemieckojęzycznych. Z okazji 200-lecia istnienia teatru w 1979 roku zorganizowano więc Festiwal Schillerowski (Schillertage). Od tego momentu impreza odbywa się już stale, w cyklu dwuletnim. W jej programie są nie tylko inscenizacje sztuk, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta