Elektroniczne potwierdzenie musi mieć papierową kopię
Przedsiębiorcy stosują zerową stawkę VAT do sprzedaży towarów w eksporcie pośrednim na podstawie kopii komunikatu elektronicznego przesłanego przez agencję celną obsługującą eksportera bezpośredniego. Okazuje się jednak, że dla organów podatkowych taki dokument elektroniczny może być niewystarczający
Co więcej, prawidłowość ich stanowiska potwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 19 lutego 2009 r. (I SA/ Rz 760/08).
Co do zasady eksport jest opodatkowany zerową stawką VAT. Jej zastosowanie uwarunkowane jest jednak zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji, przy czym rodzaj tej dokumentacji zależy od typu eksportu. Ustawa o VAT rozróżnia bowiem eksport bezpośredni (kiedy towary są wywożone bezpośrednio przez polskiego sprzedawcę) oraz eksport pośredni (kiedy towary wywozi zagraniczny nabywca). W przypadku eksportu bezpośredniego podatnik musi mieć dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, natomiast w przypadku eksportu pośredniego wystarczająca jest kopia takiego dokumentu. Jest to rozwiązanie o tyle logiczne, że oryginalny dokument w takich sytuacjach ma zagraniczny nabywca wywożący towary lub reprezentująca go agencja celna.
Jakie dokumenty
Przepisy te były dość spójnie interpretowane w okresie, kiedy regułą była papierowa dokumentacja eksportu. Dokumentem potwierdzającym wywóz poza terytorium Wspólnoty była wówczas co do zasady karta 3 SAD (jednolitego dokumentu administracyjnego), pod- bita przez właściwy urząd celny, która wystarczała jako podstawa zastosowania zerowej stawki VAT do eksportu bezpośredniego. Dla eksportu pośredniego wykorzystywana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta