Urzędnicy chcą zmian w przepisach
Choć nowa ustawa o pracownikach samorządowych obowiązuje niecałe cztery miesiące, ci chcą jej nowelizacji, m.in. prawa odwołań do sądu od negatywnej oceny
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2009 r. (DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1458), budzą wątpliwości samorządowców. Chodzi o niejasne warunki zatrudniania nowych pracowników, formę rekompensaty za nadgodziny (gotówkę lub wolne) czy brak możliwości odwołania się do sądu pracy przez urzędnika, któremu wystawiono negatywną ocenę.
Głosy o potrzebie zmian napływają z całej Polski. Samorządowcy narzekają, że ich uwagi nie zostały wysłuchane w trakcie prac nad nowymi przepisami. Teraz domagają się ich jak najszybszej zmiany.
Urzędnicy Kancelarii Premiera, którzy przygotowywali projekt nowej ustawy, odpowiadają, że uzyskał on poparcie przedstawicieli samorządów na forum komisji wspólnej rządu i samorządu. Poza tym jest jeszcze za wcześnie na zmiany. Ich zdaniem przepisy nie wymagają nowelizacji, ale jedynie interpretacji, co powinno skutecznie rozwiać wątpliwości.
Samorządowcy nie wiedzą m.in., jak rozumieć art. 16 § 3 ustawy. Podaje on definicję osoby, która po raz pierwszy podejmuje zatrudnienie na stanowisku urzędniczym. Zgodnie z ustawą umowa o pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta