Gdzie zapłacimy VAT od usług transgranicznych
Od przyszłego roku przedsiębiorców czeka istotna zmiana zasad opodatkowania VAT usług świadczonych na rzecz albo przez kontrahentów z innego kraju. Tym razem zafundował ją nie polski, ale unijny prawodawca. Warto już dziś przyjrzeć się bliżej nowym regulacjom
Zmiany są wręcz rewolucyjne. Bowiem to, co obecnie jest wyjątkiem, czyli opodatkowanie takich usług w państwie usługobiorcy, od 1 stycznia 2010 r. stanie się regułą.
Gdzie jest rozliczany VAT
To, które państwo jest uprawnione do opodatkowania VAT usług wykonywanych przez kontrahenta z jednego kraju na rzecz nabywcy z innego kraju (usługi transgraniczne), określają w unijnej dyrektywie (i w polskiej ustawie o VAT) przepisy dotyczące tzw. miejsca świadczenia usług. Będziemy je nazywać państwem opodatkowania.
Z jednej strony poszczególne państwa są oczywiście zainteresowane opodatkowaniem wykonywanych na ich terenie usług transgranicznych. Z drugiej – odprowadzanie podatku w państwie innym niż państwo nabywcy usługi zakłóca zasadę neutralności VAT. Wyraża się ona w tym, że poprzez prawo do odliczenia VAT naliczonego podatnik nie powinien faktycznie ponosić ciężaru tego podatku. Wprawdzie nabywca usługi z innego państwa ma możliwość odzyskania VAT – na podstawie VIII dyrektywy (79/1072/ EWG) – w państwie, w którym został on odprowadzony przez wykonawcę, jednakże w praktyce jest to procedura długotrwała i kosztowna. Dlatego podatnicy często z tego rezygnują. W takich wypadkach nabywcy usługi, mimo że są podatnikami, de facto ponoszą ciężar podatku, co sprzeczne jest z zasadą neutralności. VAT nie powinien bowiem obciążać podatników uczestniczących w obrocie towarami i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta