Gdy brak rachunku za hotel, należy się ryczałt
W delegację radny może się udać pociągiem czy autobusem. Ponadto autem należącym do urzędu, a także motocyklem i motorowerem. Ważne, aby środek lokomocji wskazać w poleceniu wyjazdu
Prawo radnego do zwrotu poniesionych wydatków związanych z podróżami służbowymi to kolejne uprawnienie przysługujące radnym. Wśród pozostałych wymienić należy przede wszystkim ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych – przysługuje ona w związku z wykonywaniem mandatu. Kolejnym są diety oraz szczególna ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy.
Użyte w art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym sformułowanie, że zwrot kosztów podróży służbowych przysługuje „na zasadach określonych przez radę”, należy rozumieć w ten sposób, iż co prawda to rada te zasady określa, zwłaszcza jeżeli chodzi o wysokość tego świadczenia, ale nie może radnych całkowicie go pozbawić. Natomiast maksymalne ramy tych świadczeń określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych gminy (DzU nr 61, poz. 710).
Poza siedzibę organu uchwałodawczego
Podróżą służbową radnego jest zgodnie z § 1 rozporządzenia wykonywanie przez radnego zadania mającego bezpośredni związek z wykonywaniem mandatu poza miejscowością, w której znajduje się siedziba rady. Ważne jest, że zadanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta