Gminny sztandar eksponujemy zawsze na drugim miejscu
Tylko pięć dni dzieli nas od majowego weekendu trzech świąt państwowych i związanego z tym obowiązku dekorowania flagami siedzib władz gminnych. Pamiętajmy, że flagę państwową umieszczamy zawsze przed urzędem gminy, nigdy na jego dachu
Do używania barw państwowych (flagi) uprawniony jest każdy, zwłaszcza jeżeli chce uczcić święta lub inne wydarzenie. Należy przy tym pamiętać, że otaczanie państwowych symboli należytą czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Cztery razy w roku
Flagę państwową podnosi się przed siedzibami: Sejmu; Senatu; Prezydenta RP; Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów. Wywiesza się je również na budynkach będących siedzibami władz samorządowych, ale tylko wtedy, gdy trwa sesja ich organów stanowiących: rady gminy, powiatu, czy sejmiku województwa. Ponadto flagami dekoruje się budynki podczas uroczystości, rocznic i świąt państwowych. Oznacza to, że obowiązkowe dekorowanie flagami odbywa się cztery razy w roku:
- 1 maja – w Święto Pracy,
- 2 maja – w Dzień Flagi RP,
- 3 maja – w Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości.
Właściciele prywatnych posesji oraz inne, niewymienione w przepisie, podmioty mogą (ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta