Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z mieszkań komunalnych na wolny rynek najmu

27 kwietnia 2009 | Nieruchomości, budownictwo | Aneta Gawrońska, Janina Blikowska
Mieszkańcy budynku przy ul. Pereca twierdzą, że nie udźwigną proponowanych podwyżek czynszu
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Mieszkańcy budynku przy ul. Pereca twierdzą, że nie udźwigną proponowanych podwyżek czynszu

Najemcy prywatnego budynku przy ul. Pereca protestują przeciwko podwyżkom czynszu, jakie proponuje nowy zarządca. Wciąż chcieliby płacić czynsze jak w domach komunalnych. Firma odpowiada, że nieruchomość musi na siebie zarabiać i to nie najemcy powinni dyktować warunki

Ul. Pereca, serce miasta. Kilkupiętrowy dom na początku lat 90. ubiegłego wieku wybudowała Dyrekcja Eksploatacji Cystern CPN. Do nowiutkiego budynku w 1994 roku przeprowadziła się część lokatorów ze starej komunalnej kamienicy przy ul. Twardej 28. Mieszkania, które dobrowolnie opuścili, CPN przekształcił w biura.

Zamienili stare na nowe

Wszystko zaczęło się od decyzji prezydenta Warszawy z 1987 roku, który zgodził się, by na działkach przylegających do kamienicy przy Twardej 28 CPN postawił dwa budynki – mieszkaniowy i biurowy.

– Inwestycja, która ruszyła w latach 90., była dla nas bardzo uciążliwa – wspominają byli lokatorzy komunalnej kamienicy. – Ścianę biurowca przyklejono do naszego domu. Część pomieszczeń straciła okna. W naszym pionie zaczęły pękać ściany. Byliśmy przerażeni, ale dzielnica i inwestor uspokajali, że kłopoty są przejściowe. CPN próbował ściany ratować, w końcu zaproponował nam zamianę mieszkań – opowiadają mieszkańcy (nazwiska do wiadomości redakcji).

Propozycja była kusząca: w zamian za opuszczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8303

Spis treści
Zamów abonament