Zmiany w ubezpieczeniach społecznych będą wchodzić w życie w trzech etapach
Największą ich falę przyniesie wrzesień tego roku. Wtedy zacznie się m.in. proces anulowania zaległości zusowskich i zmienią się zasady zgłaszania do ZUS osób zajmujących się nowo narodzonymi dziećmi
Przed nami trzy terminy, które przyniosą zmiany w wielokrotnie nowelizowanej ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa). 1 września br., 1 stycznia 2010 r. i 1 czerwca 2010 r. wejdą w życie nowe rozwiązania, wprowadzone ustawą z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609, dalej ustawa nowelizująca).
Wniosek o kontynuację w dowolnym czasie
Od 1 września 2009 r. osoba, która po ustaniu tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie chciała je kontynuować dobrowolnie, nie będzie związana już żadnym terminem. Będzie mogła złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami wtedy, kiedy będzie jej to pasowało. Teraz ma na to 30 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń. A gdy przekroczy ten termin, traci prawo do kontynuacji ubezpieczeń. Takich skutków nie będzie po 1 września br.
PrzykładPan Marek do 30 kwietnia był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 maja nie pracuje i nie ma innego tytułu do ubezpieczeń, uzyskuje natomiast stałe dochody z umowy o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta