Jak rozruszać kredyty
Dla biznesu większym problemem jest to, Że nie może dostać pożyczek, niż to, że są one drogie – wynika z debaty „Rz”
O tym, jak bardzo pogorszyły się warunki współpracy między przedsiębiorstwami a bankami, jakie są tego powody i jak temu zaradzić, w redakcji „Rzeczpospolitej” dyskutowali w poniedziałek przedsiębiorcy, bankowcy i ekonomiści podczas debaty „Polskie firmy potrzebują tanich kredytów. Jak zapewnić finansowanie gospodarki”. Gościem spotkania był wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
– Jeśli nie jest możliwe zwiększenie dostępności do kredytów bankowych, to potrzebne są rozwiązania zachęcające do rozwinięcia obligacji korporacyjnych – mówił Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young. Jego zdaniem możliwe to będzie pod warunkiem realnego zainteresowania się tym rynkiem otwartych funduszy emerytalnych. Przedstawił wyniki ankiety, jaką wśród firm przeprowadziła „Rz”, na temat warunków współpracy z bankami w ciągu ostatniego roku.
– Co trzecia firma twierdzi, że dostępność kredytu istotnie się pogorszyła, ale ciekawe jest to, że w większości przypadków powód nie leżał po stronie firmy, ale po stronie banku – mówił Rybiński. – Teoretycznie można by się spodziewać, że banki częściej zaostrzają warunki kredytowania tym firmom, których wyniki finansowe się pogorszyły. A tak nie jest. Okazuje się, że 70 proc. firm, które poprawiły wyniki w 2008 r., a tylko 60 proc. tych, których sytuacja się pogorszyła, informuje, że banki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta