Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekiedy pracodawca musi dać podwładnemu jeden, a niekiedy sześć dni wolnego

01 lipca 2009 | Dobra firma | Barbara Wawrzyniak

Ślub pracownika czy pogrzeb jego matki oznaczają dla szefa konieczność zwolnienia go z zajęć

Choć pracownik musi przestrzegać ustalonego w firmie czasu pracy, zdarzają się sytuacje przewidujące od tego odstępstwa. Wprowadza je rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej rozporządzenie).

Urlopy okolicznościowe

Pracodawca musi tymczasowo zwolnić podwładnego od świadczenia pracy, jeśli taki obowiązek wynika z kodeksu pracy lub przepisów wykonawczych do niego albo innych.

Rozporządzenie reguluje m.in. kwestię zwolnień od pracy, popularnie zwanych urlopami okolicznościowymi. Zgodnie z § 15 szef musi udzielić pracownikowi dwudniowego zwolnienia od pracy w razie jego ślubu, urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, rodzica bądź osoby, która przysposobiła pracownika. Jeden dzień wolnego dostanie pracownik, gdy w związek małżeński wstępuje jego dziecko, umiera jego rodzeństwo, teściowie, dziadkowie, a także inne osoby pozostające na jego utrzymaniu lub pod jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8358

Spis treści
Zamów abonament