To płatnik wystawia zaświadczenie, że zatrudniony pracował w szczególnych warunkach
Zanim przekażesz taki dokument pracownikowi, zmierz parametry ryzyka występującego na zajmowanym przez niego stanowisku
– Z 35-letniego ogólnego stażu pracy, 25 lat pracownica przepracowała w szkolnej stołówce jako intendentka, gdzie jest zatrudniona do dziś. Jej praca wymaga dźwigania ciężarów do 50 kg. Wiąże się też z wykonywaniem zadań w oparach gazu i w wilgoci. Czy można uznać, że jest zatrudniona w szczególnych warunkach (praca w mikroklimacie zimno-ciepło albo praca bardzo ciężka fizyczna, wymagająca pochylania się, skręcania pleców, dźwigania ponad 5 kg), zgodnie z załącznikiem do ustawy o emeryturach pomostowych? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
To pracodawca powinien dokonać oceny czynników ryzyka występujących na danym stanowisku pracy. Do niego należy również określenie, czy praca świadczona przed 1 stycznia 2009 r. spełnia wymagania pracy w szczególnych warunkach, co potwierdza w zaświadczeniu.
Dla kogo pomostówka
Ten rodzaj emerytury przysługuje osobie, która łącznie spełnia warunki określone w art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656). Zatem:
- urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,
- przed 1 stycznia 1999 r. była zatrudniona na stanowiskach i przy pracach wymienionych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta