Jak pomagać Polonii
Zamieszczamy dziś drugą część dyskusji o sytuacji Polonii i Polaków za granicą, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej” (pierwszą część zamieściliśmy w „Bezkresach” z marca 2009 r.).
Brali w niej udział: przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Marek Borowski (SdPl – Nowa Lewica), członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Michał Dworczyk, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal (PiS) i przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzej Person. „Rz” reprezentowali Jerzy Haszczyński i Piotr Kościński.
Piotr Kościński – Jak panowie sądzą, czy we właściwy sposób pomagamy naszym rodakom?
Paweł Kowal – Z perspektywy lat wydaje mi się, że nie wykorzystaliśmy dostatecznie potencjału tkwiącego w organizacjach pozarządowych, które mogłyby się stać efektywnymi i tanimi wykonawcami rządowych programów, a także projektów zamawianych przez Wspólnotę Polską. Może za dużo myśleliśmy w kategorii ujednolicenia, a za mało skupialiśmy się na efektywnym zrealizowaniu programu. Może dobry byłby model podobny do tego, jaki stosuje wobec grantobiorców Fundacja Wolności? Czyli określenie potrzeby, np. prasa polska na Białorusi i konkurs dla organizacji pozarządowych na kilkuletni kontrakt realizacyjny? Takie podejście wzmacniałoby rolę organizacji pozarządowych w Polsce i w krajach, do których kierowana jest pomoc dla Polaków.
Marek Borowski –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta