Czy na naszych stadionach będzie w końcu bezpiecznie
Rzucenie kamienia na murawę boiska przez osiłka z zasłoniętą twarzą będzie go kosztowało minimum 2400 zł – zwraca uwagę asesor Prokuratury Rejonowej w Żarach
Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa piłkarzom i kibicom podczas Euro 2012, a także dążenie do profesjonalizacji polskiej piłki nożnej spowodowały, że potrzebne stały się głębokie zmiany w regulacjach prawnych dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych.
Podczas prac legislacyjnych nad nową ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych pojawiło się wiele propozycji, które budziły skrajne reakcje, np. dotyczących kwestii sprzedaży alkoholu czy możliwości stosowania tzw. zakazu klubowego.
Obecnie już wiadomo: 1 sierpnia wejdzie w życie ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504). Wyjątkiem jest tylko jej art. 13 ust. 1, który nakłada na organizatora meczu piłki nożnej obowiązek zapewnienia identyfikacji osób uczestniczących w tej imprezie – będzie on obowiązywał dopiero od 1 sierpnia 2010 r. Nowa ustawa zastąpi w całości obecną z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU z 2005 r. nr 108, poz. 909 ze zm.).
Z punktu widzenia kibiców, ale także policji, prokuratury i sądów, bardzo istotne znaczenie mają uregulowania prawnokarne. A tu czekają nas bardzo daleko idące zmiany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta