Po upływie pięciu lat zapłaty da się uniknąć
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat. Termin ten liczony jest z upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku
Od zasady tej jest jednak wyjątek. Przedawnieniu nie podlegają w ogóle zobowiązania zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. W tym wypadku po upływie terminu przedawnienia zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. O tym, czy zobowiązanie podatkowe jest zabezpieczone hipoteką, przesądza wpis w księdze wieczystej.
Warto też pamiętać, że na bieg pięcioletniego terminu przedawnienia wpływ ma zawieszenie oraz przerwanie biegu tego terminu.
Jak przeprowadzać obliczenia
Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego zaczyna biec od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, czyli z pierwszym dniem następnego roku, a kończy się z upływem pięciu lat. Termin początkowy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta