Żołnierze dla swego Komendanta
Po raz pierwszy od wielu lat mógł zwolnić tempo pracy i najzwyczajniej wypocząć, domagał się tego organizm 56-letniego mężczyzny, który pracował bez wypoczynku i relaksu, w warunkach stałego napięcia i kryzysu. Swoich praw, dotychczas siłą rzeczy spychanych na drugi plan, domagały się także dzieci i rodzina
W 1921 roku zmarła Maria Piłsudska, żona Marszałka, związek z którą był od wielu lat fikcyjny, choć formalnie wciąż istniejący. Jej śmierć otworzyła drogę do zalegalizowania związku z Aleksandrą Szczerbińską, uczestniczką akcji pod Bezdanami, łączniczką I Brygady, więzionej przez Niemców w czasie I wojny światowej. Piłsudski mógł też więcej czasu poświęcić córkom, Wandzie (1918) i urodzonej dwa lata później Jagodzie (Jadwidze).
Ślubu udzielił 25 października 1921 roku kapelan naczelnika państwa ksiądz prałat Marian Tokarzewski. Od tego czasu, choć nie na długo, żona wraz z córkami zamieszkała w prawym skrzydle Belwederu. Do 1922 roku Piłsudski nie posiadał własnego mieszkania, i to pomimo piastowania najwyższych urzędów w państwie. Opuszczając Belweder po objęciu urzędu przez Gabriela Narutowicza, odjechał wynajętą dorożką, bez żadnej ochrony.
Obok mieszkania wynajmowanego poprzednio przez panią Aleksandrę i wspomnianego epizodu z mieszkaniem w Belwederze, mógł korzystać ze służbowego lokum w budynku Sztabu Generalnego na placu Saskim. Tam też od 1923 roku przeniosła się marszałkowa z córkami. Znajdowało się ono na drugim piętrze lewego skrzydła gmachu i łączyło bezpośrednio z gabinetem służbowym Piłsudskiego. Okna wychodziły na Ogród Saski.
Pani Aleksandra z końcem stycznia 1921 roku zakupiła od kolejarza w Sulejówku niewielki, tani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta