Doradca może skarżyć postanowienia
Doradca podatkowy może reprezentować klientów przed sądem w sprawach skarg na postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym, na które przysługuje zażalenie
Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 czerwca 2009 r.
Wątpliwości pojawiły się w związku z brzmieniem art. 41 ust. 2 ustawy o doradztwie podatkowym. W myśl tego przepisu doradca podatkowy uprawniony jest do występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących obowiązków podatkowych. Szkopuł w tym, że interpretując ten przepis literalnie, można dojść do wniosku, iż doradca podatkowy nie może reprezentować klienta w sprawach zakończonych postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
NSA uznał, że nie ma podstaw do takiego ograniczenia uprawnień doradcy. W uzasadnieniu zwrócił uwagę, że decyzja jest rozstrzygnięciem istotniejszym niż postanowienie. Skoro więc doradca może reprezentować klientów w sprawach zakończonych decyzją, to także ma do tego prawo, gdy organ podatkowy wydał postanowienie (sygn. I FPS 1/09).