Refaktura jest dopuszczalna nie tylko po kosztach
Celem refakturowania jest przeniesienie kosztów z tytułu odsprzedaży usługi nabytej przez podatnika dla innego podmiotu. Przepisy nie zabraniają określenia na refakturze należnego wynagrodzenia w wysokości innej niż koszty faktycznie poniesione na jej nabycie
Może być ono zarówno niższe, jak i wyższe od tych kosztów. Decydujące są ustalenia pomiędzy stronami transakcji.
Mimo jednoznacznych postanowień znowelizowanej ustawy o VAT określających podstawę opodatkowania przy refakturowaniu organy podatkowe w dalszym ciągu prezentują stanowisko, że wystawienie refaktury dopuszczalne jest w sytuacji, kiedy odsprzedaży dokonuje się po cenie zakupu, a więc bez marży doliczonej przez odsprzedającego. Potwierdzają to wydane interpretacje podatkowe (dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 marca 2009 r., ITPP1/443-1103/08/MS, oraz dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2009 r., IPPP2-443-1875/08-2/BM).
Trudno jednak znaleźć argumenty potwierdzające słuszność takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta