Na jakich zasadach odpowiadają płatnicy
Za podatek niepobrany lub podatek pobrany, ale niewpłacony płatnik, który nie wykonał swoich obowiązków, odpowiada całym swoim majątkiem
Przedsiębiorcy wypłacający świadczenia pracownikom lub zleceniodawcom powinni niezwykle skrupulatnie pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Ponoszą oni bowiem odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń, nawet jeśli nie dopełnią obowiązków z winy podatnika.
Pracownik nie powinien się martwić
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 26 ordynacji podatkowej podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. W art. 26a tej ustawy przewidziano jednak od niej wyjątki. W myśl tego przepisu podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12 (przychód z pracy), 13 (przychody z działalności wykonywanej osobiście np. z umów zlecenia i o dzieło) oraz 18 (przychody z praw majątkowych) ustawy o PIT – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W takiej sytuacji nie stosuje się art. 30 § 5 ordynacji podatkowej, który wyłącza odpowiedzialność płatnika, jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta