Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrajcy czy bohaterowie

02 lipca 2009 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Spór o historię. Bundestag chce uchylić tysiące wyroków nazistowskich sądów wojennych

Robert Albrecht był w 1942 roku zwykłym żołnierzem Wehrmachtu. Usiłował powiadomić szwajcarski rząd o tragicznym losie jeńców wojennych, głównie rosyjskich, którzy ginęli masowo z głodu w obozach jenieckich. Jeden z żołnierzy doniósł, gdzie trzeba, i Albrecht stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na śmierć.

Josef Salz, szeregowy, napisał w 1944 roku w pamiętniku, że nie wierzy w zwycięstwo Niemiec, za co zapłacił życiem na mocy wyroku sądu wojennego. Inny żołnierz Adolf Pogede na kilka miesięcy przed końcem wojny powiedział radzieckim jeńcom, że Armia Czerwona wkrótce zdobędzie Berlin. On też stanął przed plutonem egzekucyjnym.

Czy żołnierze ci byli zdrajcami czy też uczciwymi Niemcami, którzy starali się zachować godność w zbrodniczych czasach? Ponad 60 lat po wojnie w Niemczech toczy się na ten temat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8359

Spis treści
Zamów abonament