Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiecki kult wypędzeń

02 lipca 2009 | Publicystyka, Opinie | Piotr Semka
≥Po ogłoszonym w poniedziałek manifeście wyborczym niemieckiej chadecji widać, że szefowa CDU Angela Merkel pozostaje zakładnikiem środowiska „wypędzonych”, na zdjęciu podczas ostatniego kongresu CDU – CSU (fot: Tobias Schwarz)
źródło: REUTERS
≥Po ogłoszonym w poniedziałek manifeście wyborczym niemieckiej chadecji widać, że szefowa CDU Angela Merkel pozostaje zakładnikiem środowiska „wypędzonych”, na zdjęciu podczas ostatniego kongresu CDU – CSU (fot: Tobias Schwarz)

Dlaczego 64 lata po wojnie kwestia krzywd wypędzonych zamiast przejść do historii wciąż jest politycznym argumentem dla niemieckich partii? – pyta publicysta „Rzeczpospolitej”

Polska dyplomacja od dłuższego czasu prowadziła delikatne starania mające skłonić Angelę Merkel do ograniczenia w partyjnych dokumentach CDU/CSU odniesień do powojennych przesiedleń i kultywowania ich pamięci. Ogłoszony w ostatni poniedziałek „Regierungsprogramm” – czyli manifest wyborczy niemieckiej chadecji – niestety polskich oczekiwań nie spełni.

Wręcz odwrotnie. Wszystko, co mogło nas niepokoić, w partyjnym dokumencie się znalazło. Nawet „Gazeta Wyborcza” – co rzadkie – przyznała, że się przeliczyła, biorąc na serio sygnały od części polityków rządzącej chadecji obiecujące „rozwodnienie” kwestii przesiedleń w manifeście CDU.

Zakładnik „wypędzonych”

Co zwraca uwagę w części programu dotyczącej polityki historycznej? Przede wszystkim program CDU/CSU wyraźnie podkreśla samodzielne prawo Związku Wypędzonych (BdV) do obsadzenia przyznanych mu ustawowo miejsc w radzie „Widocznego znaku”. W praktyce oznacza to, że Erika Steinbach po bardzo prawdopodobnym zwycięstwie chadecji w wyborach może zająć fotel w radzie tej placówki. Choć jeszcze niedawno rząd Donalda Tuska ogłaszał z triumfem, że przekonał Angelę Merkel do trzymania szefowej ziomkostw poza radą. Jednak szefowa CDU uległa presji coraz silniejszej w koalicji CSU, która z obrony „naruszonej czci” Eriki Steinbach uczyniła swój punkt honoru.

Teraz na drodze szefowej ziomkostw może stanąć tylko – hipotetycznie –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8359

Spis treści
Zamów abonament