Jacht – marzenie inżyniera
Jacht „Ericsson 4” wygrał okołoziemskie regaty Volvo Ocean Race. To prawdziwy bolid pod żaglami
– Jeśli jacht jest w jednym kawałku po minięciu mety, to znaczy, że nie daliśmy z siebie wszystkiego. Ale jeśli nie wytrzyma wyścigu, to oznacza, iż nie został odpowiednio zbudowany – uważa Magnus Olsson, wielokrotny uczestnik regat.
„Odpowiednia” budowa wymaga zastosowania najnowocześniejszych materiałów i technologii rodem z kosmosu. Te regaty i startujące w nich „łódki” nie istniałyby bez wykorzystania osiągnięć wielu dyscyplin naukowych. – Volvo Ocean Race to pragnienie przekraczania granic i stworzenia nowych możliwości, zarówno dla rozwiązań technologicznych, jak i wytrzymałości ludzkiej – powiedział Carl Henric Svanberg (Ericsson). Fakty i dane techniczne świadczą o tym, że te słowa to nie czcza retoryka.
Podczas Volvo Ocean Race port jest zawsze po drugiej stronie oceanu, bez względu na fale
Konstruktorzy, inżynierowie i naukowcy stworzyli klasę jachtów Volvo Open 70. Są to najszybsze oceaniczne jednokadłubowe jachty na świecie. Potrafią osiągać prędkość ponad 40 węzłów (około 75 km/godz!). W czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta