I tak o Podlasiu dowiedział się świat
Andrzej Dyrdał, organizator Podlaskiej Oktawy Kultur, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
RZ: Jak zrodził się pomysł na festiwal?
Andrzej Dyrdał: Pełniąc funkcję dyrektora WOAK w Białymstoku ,prowadzę jednocześnie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, który od wielu lat bierze udział w międzynarodowych festiwalach. 12 lat temu pomyślałem, że byłoby miło, gdyby podobna impreza odbywała się w Białymstoku. Taka na wysokim poziomie artystycznym, która trafiałaby w gusta różnych ludzi i promowała nie tylko nas, miasto, województwo, ale też cały kraj. Realizacja tego pomysłu okazała się możliwa dopiero w ubiegłym roku, dzięki życzliwości samorządu województwa podlaskiego i ludziom dobrej woli, którzy zrozumieli tę ideę.
A ideą festiwalu jest...
Uwzględnienie wszystkich mniejszości narodowych, które zamieszkują Podlasie. Tutaj mamy ogromną mozaikę kulturową, wiele narodowości do dziś żyjących na tym terenie razem z Polakami. Mamy Litwinów, Romów, Ukraińców, Żydów, Tatarów, Rosjan, Białorusinów. Festiwal adresowany jest zatem do tych wszystkich mniejszości i mieszkańców Podlasia oraz licznych turystów, którzy w sezonie letnim odwiedzają te strony. Nie prezentujemy jedynie zespołów z naszego regionu. Zapraszamy do udziału grupy teatralne, orkiestry, zespoły instrumentalne oraz pieśni i tańca z krajów, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta