Praca naukowa, a tak naprawdę polityczna
Grupę wyjątkową, i to pod każdym względem, stanowili piłsudczycy w Nowym Jorku. Wielu z nich starało się w 1939 roku o wojskowy przydział.
Także wówczas, gdy trafili do Paryża i Londynu, spotykały ich kolejne afronty, wręcz prześladowania. Dlatego wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Autorytetem w tym zespole cieszyli się: płk Ignacy Matuszewski, były szef Oddziału II w wojnie 1920 roku, potem minister skarbu i poseł na Węgrzech, a nadto wybitny publicysta polityczny. Kolejnym był ppłk Wacław Jędrzejewicz, brat Janusza – premiera, który był też ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego w trzech gabinetach za życia Piłsudskiego. W Nowym Jorku spotkali Maksymiliana Węgrzynka, wydawcę „Nowego Świata” w Detroit, Franciszka Januszewskiego, wydawcę „Dziennika Polskiego”, oraz wielu byłych działaczy Komitetu Obrony Narodowej z okresu I wojny.
Przyjezdni i miejscowi kontestowali politykę gen. Władysława Sikorskiego, szczególnie po układzie Sikorski – Majski z 30 lipca 1941. Kolejny kryzys przyszedł, gdy w Katyniu odkryto groby polskich oficerów, a otwarty rozłam nastąpił, kiedy dotarła wieść o śmierci Sikorskiego.
4 lipca 1943 roku zapadła decyzja o powołaniu „Instytutu Józefa Piłsudskiego poświęconego badaniu najnowszej historii Polski”. Instytut od razu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta