Do kogo się zwrócić o pomoc
Miejski i powiatowy rzecznik konsumentów, rzecznik ubezpieczonych, arbiter bankowy, Sąd Polubowny przy KNF – nawet jeśli nie rozstrzygną sporu z bankiem czy ubezpieczycielem, z pewnością udzielą skutecznego wsparcia lub doprowadzą do mediacji
Każdy spór z bankiem, towarzystwem funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inną instytucją finansową można skierować do sądu. Jest to jednak droga trudna i stresująca. Trzeba się też liczyć z kosztami i długim oczekiwaniem na wyrok. Poza tym dużą instytucję finansową zwykle przed sądem reprezentuje dobrze przygotowany prawnik. Konsumenta nie zawsze na taką pomoc prawną stać. Warto więc wiedzieć, że istnieją instytucje, do których można się zwrócić o wsparcie.
Istnieje wiele instytucji powołanych do ochrony konsumentów. Nie wszystkie jednak zajmują się pomocą w indywidualnych sporach. Przykładem jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Nie pomoże on bezpośrednio wykłócić się z bankiem o 50 zł nienależnie pobranej prowizji. Może za to doprowadzić do stwierdzenia, że zapis, na podstawie którego bank pobrał pieniądze, jest niezgodny z prawem. Jeżeli Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wniosek UOKiK uzna taki zapis za niedozwolony, trafia on do rejestru klauzul niedozwolonych. Odtąd jego stosowanie w umowach z konsumentami jest zakazane.
Klient banku, TFI czy towarzystwa ubezpieczeniowego potrzebujący pomocy w sporze dotyczącym kredytu albo inwestycji powinien się kierować gdzie indziej.
Rzecznik niedaleko miejsca zamieszkania
O pomoc można się zwrócić do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta