Zatrudniając męża czy córkę, trzeba udowodnić, że to nie fikcja
Mniejsze firmy, które działają na podstawie wpisu do ewidencji, bardzo często na pracowników wybierają członków swojej rodziny. Jest to korzystne i dla pracownika, i dla pracodawcy. Zdarza się jednak, że zawarta między tymi stronami umowa jest pozorna
Podpisanie angażu z członkiem rodziny nie jest zakazane. Często jednak jest on zawierany głównie po to, aby uzyskać świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo te wynikające z przepisów kodeksu pracy, np. urlop macierzyński lub wychowawczy. Warto pamiętać, że w każdym wątpliwym przypadku, np. przed wypłatą zasiłku chorobowego albo macierzyńskiego ZUS może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Sprawdzi wtedy, czy praca była faktycznie świadczona przez danego pracownika oraz czy umowa została zawarta wyłącznie po to, aby otrzymać w niedalekiej przyszłości zasiłek. Jeżeli ze sprawdzenia wynika, że praca nie była w danym przypadku świadczona, ZUS wyda decyzję wyłączającą z ubezpieczeń społecznych, co w konsekwencji pozbawi taką osobę prawa do świadczeń np. z ubezpieczenia chorobowego.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 2 grudnia 2004 r. (III AUa 1160/04) wskazał, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta