Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie warto traktować jako ostateczność

10 września 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Zła sytuacja finansowa w zakładzie zmusza szefa do szukania różnych sposobów na oszczędzanie. Wypowiedzenie angażu nie powinno zajmować pierwszego miejsca na liście rozwiązań

Pensja, składki ubezpieczeniowe, wyposażenie stanowiska pracy to spore wydatki dla każdej firmy. Kiedy brakuje pieniędzy, przedsiębiorcy szukają różnych pomysłów na to, aby wydawać jak najmniej. Jednocześnie nadal potrzebni są przecież pracownicy. To oni mają za zadanie realizować projekty czy zlecenia, które wykonuje zatrudniająca ich firma. Jak pogodzić jedno z drugim?

1. Zawieś przywileje

Dodatkowe świadczenia i przywileje można zabrać na czas do trzech lat. Na to bowiem pozwala kodeks pracy. Zgodnie z art. 91 k.p., jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Pogorszenie kondycji ekonomicznej zakładu pracy nie musi wynikać ze złego nim zarządzania. Czasem wystarczy, że zmieni się kurs walut, by firma popadła w tarapaty, bo przez takie zmiany nie będzie ją np. stać na sprowadzanie niezbędnych do dalszej produkcji materiałów.

Jeśli szef widzi ratunek w tym, że zawrze porozumienie, to powinien pamiętać, iż formalnie podpisuje je pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa. Gdy firma nie jest objęta działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Takie porozumienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8418

Spis treści
Zamów abonament