Fiskus chce opodatkować wartość firmy, choć nie jest ona prawem majątkowym
Urzędy i większość sądów nakazuje płacić PCC od wartości firmy, która pojawia się przy zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Budzi to wątpliwości
Naszym zdaniem, ponieważ wartość firmy nie stanowi prawa majątkowego a ponadto nie jest przedmiotem obrotu, lecz powstaje w sposób pierwotny jako zapis w księgach rachunkowych i podatkowych jedynie u nabywcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie powinna być opodatkowana PCC.
Dodatnia lub ujemna
Definicję goodwill znajdziemy w art. 33 ust. 4 ustawy o rachunkowości oraz art. 16g ust. 2 ustawy o CIT i art. 22g ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z pierwszym z tych przepisów wartość firmy stanowi różnicę między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeżeli cena nabycia jednostki lub zorganizowanej jej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, to różnica stanowi ujemną wartość firmy.
Natomiast w świetle przepisów podatkowych wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny w przypadku CIT) a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta