Które nieruchomości spółdzielnia amortyzuje, a na które tworzy fundusz remontowy
Po zmianie przepisów ustawy o CIT od 1 stycznia 2007 r. spółdzielnie mieszkaniowe mają problem z ustaleniem, które składniki majątku podlegają amortyzacji oraz dla których tworzy się fundusz remontowy
Z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztami takimi są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Taką jest ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, która przewiduje obowiązek tworzenia funduszu remontowego dla zasobów mieszkaniowych. Odpisy na fundusz na remonty mogą być zatem zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (co potwierdza interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z 26 marca 2007 r., PD–II/423-4/2007/2).
Bez prawa do amortyzacji
Niestety, ani ustawa o CIT, ani ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie wskazują jednoznacznie, jakie składniki majątku mają zostać zaliczone do zasobów mieszkaniowych. Wyjaśnienie pojęcia zasoby mieszkaniowe jest kluczowe, ponieważ zasoby te nie podlegają amortyzacji, co jednoznacznie wynika z art. 16c pkt 2 ustawy o CIT. W myśl powołanego przepisu amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.
Zasoby mieszkaniowe nie mogą być zatem amortyzowane, a kosztem związanym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta