Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca czasem zatrudni ponownie

14 września 2009 | Gazeta prawa i podatków | Aleksandra Grabowska

Rozstanie z podwładnym nie musi być na zawsze. Zdarzają się powroty, i to takie, gdy o zatrudnienie ubiega się zwolniony wcześniej pracownik

Niekiedy strony stosunku pracy rozstają się czy to za porozumieniem stron, czy nawet za wypowiedzeniem, ale po pewnym czasie zawierają nową umowę o pracę. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że zmieniają się okoliczności i wola współpracy pozwala na dalsze zatrudnienie. Czasem sytuacja jest nieco inna. Jaka? O przywróceniu do pracy może zadecydować sąd pracy, wydając stosowne orzeczenie. Wtedy osoba posiadająca wyrok zgłasza się do szefa, który ją zwolnił, po to, by teraz ją przyjął z powrotem. Ponowne zatrudnienie jest możliwe także w stosunku do osoby, z którą firma rozstała się z powodu długotrwałej nieobecności spowodowanej chorobą lub z racji tymczasowego aresztowania. Wtedy taka nietypowa wtórna rekrutacja, której domaga się były pracownik, nie jest już kwestią zupełnie wolnej woli zatrudnienia leżącej po stronie pracodawcy. Kto zatem ma prawo do powrotu i czy zawsze do niego dojdzie?

Decyzja sądu

Jeżeli pracownikowi wypowiedziano umowę o pracę bez uzasadnienia albo niezgodnie z prawem, to ma on prawo wnieść odwołanie do sądu. Jest to zgodne z art. 44 k.p. Trzeba bowiem pamiętać, że wypowiedzenie każdej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca musi uzasadnić. Tak nakazuje mu art. 30 § 4 k.p.

Jeśli sąd ustali, że roszczenia pracownika zwolnionego bez uzasadnienia lub sprzecznie z literą prawa są słuszne, to jeżeli umowa uległa już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8421

Spis treści
Zamów abonament