Odzyskujesz prawa do gruntu – nie płacisz podatku przy sprzedaży
Działka należąca do rodziców czytelnika została im zabrana wiele lat temu, bo przedsiębiorstwo państwowe miało rozbudowywać właśnie na niej swoje zakłady. Po dziesięcioleciach starań o zwrot terenu, na którym żadna inwestycja nie została zrealizowana, ziemia wróciła do spadkobierców właścicieli. Czy będą musieli zapłacić podatek, chcąc ją od razu sprzedać?
RZ: Kiedy dochodzi do wywłaszczenia?
Marek Szymanek: Zarówno wcześniej obowiązujące, jak i aktualne regulacje prawne przewidują w pewnych okolicznościach możliwość pozbawienia właściciela albo użytkownika wieczystego praw przysługujących mu do nieruchomości. Czynność ta nazywana jest wywłaszczeniem. Może być jednak dokonana wyłącznie wtedy, gdy odbierana właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomość zostaje przeznaczona na cele publiczne.
Instytucją wywłaszczenia posługiwano się w poprzednim ustroju politycznym. Przy czym nie zawsze uwzględniane były faktyczne możliwości realizacji na odebranym terenie celów publicznych. Często inwestycje takie – np. wybudowanie szkoły, ogólnodostępnego parku czy ośrodka zdrowia – ostatecznie nie były realizowane.
W takiej sytuacji były właściciel może się starać o zwrot nieruchomości?
Jeśli cel wywłaszczenia nie został zrealizowany, to po stronie poprzedniego właściciela nieruchomości albo jego spadkobierców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta