Burmistrza też można ukarać
Samorządowa pragmatyka urzędnicza nie pozostawia wątpliwości, że najważniejsze osoby w gminie też są jej pracownikami, dlatego powinni się stosować do wszelkich jej postanowień
Zgodnie z art. 2 ustawy z 28 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych do tej grupy zawodowej zaliczamy osoby zatrudnione m.in. w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Z kolei jej art. 4 stanowi, że pracownikami zatrudnionymi na podstawie wyboru są w urzędach gmin wójtowie (burmistrzowie i prezydenci miast), a w starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich odpowiednio starosta (marszałek), ich zastępcy oraz pozostali członkowie zarządu powiatu (województwa), jeżeli właściwy statut tak stanowi.
Obowiązująca od dziewięciu miesięcy ustawa precyzuje również, kto jest pracodawcą dla osób zatrudnionych na ww. stanowiskach. Jest nim właściwy urząd lub starostwo.
Przepisy wyłączone...
Już z samych tych przepisów wynika, że wójt czy starosta są pracownikami samorządowymi. Oznacza to, że posiada takie same prawa i obowiązki jak każdy inny pracownik urzędu, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki zajmowanego stanowiska (urzędu).
I tak ze względu właśnie na zajmowane stanowisko i podstawę zatrudnienia nie będą do wójta miały zastosowania przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta