Przelewy z konta debetowego i różnice kursowe
Środki pochodzące z debetu nie mogą być traktowane jako kredyt. Przelewy między walutowym kontem debetowym podatnika a jego innym kontem walutowym należy traktować jedynie jako zmianę miejsca przechowywania środków. W konsekwencji nie powstają podatkowe różnice kursowe
Tak orzekł WSA w Gdańsku 17 lipca 2009 r. (I SA/Gd 340/ 09, I SA/Gd 339/09, I SA/Gd 338/09).
Spółka złożyła trzy wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego przez ministra finansów. Wskazała w nich, że rozlicza się za pomocą trzech kont bankowych: walutowego rachunku bieżącego z możliwością posiadania debetu (dalej: konto 1), rachunku bieżącego w PLN (dalej: konto 2) oraz drugiego rachunku walutowego, jednak bez możliwości korzystania z debetu (dalej: konto 3). Zapytała, kiedy występują podatkowe różnice kursowe przy przelewach między tymi kontami oraz przelewach zewnętrznych. Jej zdaniem różnice występują, gdy dokonuje ona przelewów z konta 1 na konto 3 oraz gdy na konto 1 wpływają środki z kont kontrahentów lub innych kont własnych. Jednocześnie stwierdziła, że różnice kursowe nie powstają, gdy dokonuje przelewu z konta 2 na konto 1.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta