Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaniechaną inwestycję można zaliczyć do kosztów

14 września 2009 | Dobra firma | Krzysztof Rustecki

Choć przepis, który wyłączał z kosztów podatkowych poniesione koszty zaniechanych inwestycji, został od tego roku uchylony, nadal są rozbieżności co do sposobu potraktowania takich wydatków

Wciąż są wątpliwości, czy likwidacja inwestycji musi być fizyczna, czy też wystarczy podjąć decyzję w tej kwestii.

– W 2008 r. spółka z o.o. poniosła pewne koszty związane z budową magazynu. Między innymi rozpoczęto już prace fundamentowe. Obecnie rozważana jest sprzedaż bądź likwidacja tej inwestycji. Czy wydatki związane z inwestycją będziemy mogli zaliczyć w koszty podatkowe? – pyta czytelnik DF.

W razie odpłatnego zbycia zaniechanej inwestycji nie należy nakładów na nią traktować jako kosztów zaniechanej inwestycji, ale jako koszty sprzedaży tej inwestycji jako towaru. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są m.in. wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. W przypadku sprzedaży niezakończonej inwestycji poniesione koszty stanowią koszty uzyskania przychodu. Służą bowiem osiągnięciu przychodu ze sprzedaży tej inwestycji. Tak było również przed 1 stycznia 2009 r. Obecnie wynika to wprost z przepisów.

Warto zauważyć, że art. 15 ust. 4f ustawy o CIT, który mówi, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji, nie określa, czy chodzi o zbycie odpłatne, czy nieodpłatne. Trzeba tu jednak uwzględnić, że w razie nieodpłatnego zbycia tej inwestycji, np. jej darowizny, będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, na którego podstawie nie uważa się za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8421

Spis treści
Zamów abonament