Pożyczasz za granicą, możesz uniknąć polskiego podatku
Od otrzymanej pożyczki nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli umowa zostanie zawarta za granicą, a pożyczone środki są w dniu jej zawarcia ulokowane na zagranicznym rachunku bankowym. Potwierdzają to przedstawiciele fiskusa
Przedsiębiorca zaciągający pożyczkę powinien wziąć pod uwagę, że czasami miejsce zawarcia umowy może mieć duże znaczenie przy ustalaniu skutków podatkowych. Niekiedy warto ją podpisać poza granicami Polski i dzięki temu ograniczyć obciążenia podatkowe związane z zaciągnięciem pożyczki.
Kiedy bez PCC
Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) czynności cywilnoprawne podlegają temu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski,
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
A contrario, jeśli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, czynność cywilnoprawna nie podlega PCC, jeśli rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą i czynność cywilnoprawna zostaje dokonana poza terytorium Polski.
Przepis ten odnosi się do wszystkich czynności cywilnoprawnych podlegających PCC, w tym do umowy pożyczki.
Pojawia się jednak pytanie, jak w wypadku umowy pożyczki rozumieć wyżej wymienione przesłanki wyłączające opodatkowanie tej umowy w Polsce?
Rzecz czy prawo majątkowe
Zgodnie z art. 720 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta