Spóźniona pensja kosztuje pracownika
Coraz więcej firm zalega z wypłatami dla załogi, a jej członkowie mogą przez to dostać niższe świadczenia z ZUS i zapłacić wyższe podatki dochodowe
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w pierwszej połowie tego roku prawie dwukrotnie, do 46 tys. osób, wzrosła liczba pracowników, którym przedsiębiorcy nie wypłacili wynagrodzenia na czas. Są to tylko przypadki odnotowane przez PIP. Nie wiadomo, ile osób w tym czasie walczyło o zaległe wynagrodzenia w sądach lub w ogóle nie upomniało się o zaległości.
Niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie nie może obecnie stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Od tego, czy pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków, zależy też wysokość zasiłku chorobowego przysługującego takim pracownikom w czasie zwolnienia lekarskiego. Zaległości w wypłacie wynagrodzeń mogą mieć także wpływ na wysokość emerytury.
Kiedy składki
Reguły obliczania świadczeń chorobowych i emerytalnych najlepiej sprawdzają się w czasach, gdy pracodawcy sumiennie płacą wynagrodzenia i składki do ZUS. Problem w tym, że obecnie coraz więcej firm nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta