Możesz pomóc pracownikowi i skorzystać z nowego zwolnienia
380 zł rocznie – taką kwotę z funduszu świadczeń socjalnych można wypłacić zatrudnionemu bez podatkowych konsekwencji
Cel wsparcia może być bardzo różny – byleby mieścił się w pojęciu działalności socjalnej. A to jest bardzo szerokie.
Pieniądze z funduszu
Od 22 sierpnia br. art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT zwalnia z podatku „wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych”. Limit zwolnienia to 380 zł rocznie.
Nowość to zwolnienie z podatku świadczeń pieniężnych (wcześniej nieopodatkowane były tylko finansowane z funduszu świadczenia rzeczowe). To spore ułatwienie dla firm. Wystarczy, że dadzą pracownikowi pieniądze, a ten sam już będzie najlepiej wiedział, czego potrzebuje. Nie ma jednak pełnej swobody przy ich wydawaniu. Przepis mówi bowiem o świadczeniach otrzymanych „w związku z finansowaniem działalności socjalnej”. Cóż to takiego?
Definicję pojęcia „działalność socjalna”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta