Odpowiedzialność zależy od prawidłowej inwentaryzacji
Objęcie podwładnych rygorem odpowiedzialności za firmowe mienie jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla pracodawców. Dla jego skuteczności konieczne jest jednak zachowanie stosownych zasad sprawowania pieczy oraz inwentaryzacji
Kodeks pracy przewiduje dwa reżimy odpowiedzialności materialnej pracowników. Jeden, ogólny, zawierający znaczne ograniczenia odpowiedzialności pracowników, uregulowany w art. 114 – 122 k.p. Drugi, szczególny, surowszy, dotyczący odpowiedzialności za mienie powierzone, unormowany w art. 124 – 127 k.p.
Wiele plusów
Objęcie pracowników zasadami odpowiedzialności materialnej za powierzone im mienie ma wiele zalet w porównaniu z ogólnymi regułami w tym zakresie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w razie zastosowania odpowiedzialności za mienie powierzone pracodawca podczas procesu sądowego zobowiązany jest do wykazania jedynie faktu powstania szkody i rozmiaru poniesionych strat oraz udowodnienia, że szkoda powstała wskutek niezwrócenia mienia lub niewyliczenia się z niego. Natomiast zwolniony jest od obowiązku dowodzenia, że szkoda powstała z winy pracownika.
Ponadto pracownicy, którym powierzono mienie z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta